FAQ

Co powinien zawierać zestaw basenowy?

Niezbędne elementy, które zagwarantują czystą wodę i radość z korzystania:

  • basen
  • zestaw filtracyjny z pompą i skimmerem,
  • urządzenia zapewniające cyrkulację (skimmer, dysze),
  • aramtura basenowa.

Elementy pomagające utrzymać czystość:

  • odkurzacz basenowy
  • chemia basenowa (regulator pH, tab. multifunkcyjne, chlor szokowy) wraz z testerem,
  • przykrycie (solarne, roleta, zadaszenie),
  • zestaw chemii basenowej,
  • akcesoria basenowe: termometr, tyczka teleskopowa, wąż podciśnieniowy, siatka.

Wszystkie wyżej wymienione elementy znajdują się w naszych podstawowych ofertach.

Do jakiego poziomu należy napełnić basen?

Napełnianie basenu kończymy, gdy poziom lustra wody osiągnie połowę otworu skimmera, aby woda dostawała się do jego wnętrza i wypełniała go. Odpowiada to wysokości około 10-15 cm poniżej górnej krawędzi basenu. Nigdy nie należy zostawiać basenu bez wody. Ewentualne „przelanie” lub zbyt niski poziom będzie skutkował brakiem zbierania zanieczyszczeń z tafli wody do skimmera.

Czy podana wysokość basenu dotyczy ścianki czy poziomu lustra wody?
Podana w danych technicznych wysokość jest wysokością całkowitą basenu.
Jak często powinniśmy uruchamiać pompę filtra?

Zestaw filtracyjny powinien minimum dwukrotnie w ciągu doby przefiltrować wodę. Więc np. jeśli nasz basen mieści 24 000l wody, a filtr jest wydajności 12m3/h to woda powinna być filtrowana przez ok. 4 godziny dziennie. Często klienci ustawiają włączniki czasowe na noc.

W czasie dnia, koniecznie podczas kąpieli w basenie pompa musi być wyłączona ze względów bezpieczeństwa.

Kiedy należy wypłukać filtr basenowy?

Filtr basenowy należy wypłukać w przypadku, gdy wskazówka manometru wskazuje na pole żółte/czerwone. Jeżeli wskazówka jest na polu zielonym, płukanie filtra nie jest wymagane. W momencie zabrudzenia filtra można zaobserwować słabszy wypływ wody z dysz basenu.
Uwaga! Niedopuszczalne jest, aby wskazówka manometru osiągnęła pole czerwone.

Jak często trzeba wymieniać wodę w basenie?

Wymiana wody w basenie jest uwarunkowana od jego wielkości, jakości wody, intensywności użytkowania oraz od środków chemicznych stosowanych przez użytkownika. Stosując chemię basenową regularnie i w odpowiednich proporcjach, oczyszczając wodę za pomocą filtra woda powinna być czysta i klarowna. W takich okolicznościach nie ma potrzeby wymiany wody podczas trwania sezonu letniego. Po odpowiednim przygotowaniu basenu do zimy, można spokojnie tą samą wodę przygotować do następnego sezonu kąpielowego.

Jak opróżnić basen z wody?
Najpopularniejszym sposobem są pompy głębinowe. Odpływ pompy należy poprowadzić do kanalizacji. Istnieje możliwość instalacji odpływu dennego.
Co to jest chlorowanie szokowe?
Chlorowanie uderzeniowe polega na zwiększeniu poziomu chloru do około 20 ppm w celu wyeliminowania bakterii i glonów. Stosujemy je w przypadku silnego zabrudzenia np. po dłuższym okresie nie uzdatniania wody.
Czy baseny wymagają stosowania chemii basenowej?

Baseny ogrodowe wymagają stosowania chemii basenowej. Dzięki niej, woda w naszym basenie jest dłużej utrzymywana w czystości. Zalecane środki znajdą Państwo w dziale „Chemia basenowa”.